مراسم کرده kordeh به کوه (کرد علی ) در روستای رباطمراد

پنجم  تا ۱۵ بهمن  هر سال  که  می رسد آیین  جشنی سنتی با نام «کردعلی به  کو» در روستای  رباط مراد از توابع  شهرستان خمین به  نشانه  به پایان رسیدن  اوج سرما برگزار می شود.

انجام این آیین به این گونه است که، شخصی به نام «عام کردعلی» (عمو کردعلی) در پنجم  بهمن  ماه  بار و بندیل  و آذوقه  و توشه سفرخود را برمی دارد و روانه  کوه الوند(در خمین) می شود.

در شب دهم بهمن به قله کوه رسیده و تاصبح در داخل غاری استراحت کرده و روز بعد راهی را که رفته  برمی گردد، این ۱۰ روز را «کرده  به  کوه» یاکردعلی به کوه می گویند.

عصر روز پانزدهم  بهمن  عام کردلی (عمو کردعلی ) از کوه  پائین می آید وبه ده می رسد، موقع  غروب  آفتاب  بچه ها و جوانان  رباط مراد در محلی که آن را «چاله  گوگل» می نامند جمع  شده  و با شور و هیجان  چند کپه  آتش  روشن  کرده  و به پایکوبی  می پردازند.

مردم سه نوبت آش هم برای سلامتی او می پزند، یکی روز اول که کردعلی به کوه می رفت و بعنوان  آش پشت پا، یکبارهم  روزپنجم  بعنوان  آش سلامتی  و یک  آش هم  روز دهم  به  اسم «آش  پیشواز» .

  در قدیم کردلی پسر پیرزنی بوده است که با (چرخ  وچاره) نخ ریسی  می کرد اما درزمستان پنبه اش تمام  می شود و چیزی برای رشتن (ریسیدن) ندارد از «کردعلی» می خواهد برایش پنبه  فراهم  کند.

کردلی برای آوردن پنبه به کوه می رود، در

این ایام وقتی برف بادانه های درشت (گله گله) فرو می ریزد، مردم  رباطمراد  می گویند کردعلی  دارد برای  مادرش پنبه  می ریزد

اما چون مدتی می گذرد و کردلی به خانه بر نمی گردد پیرزن،«دگنک» (چماق وچوب چوپانی) را در تنور آتش  زده، بطرف  کوه  پرتاب  می کند و با این  کار مثلا می خواهد سرما شدتش کاهش یابد و کردعلی  به  ده  برگردد.

 مردم روستای رباطمراد کردلی به کوه را بخشی از زمستان  (از روز پنجم تا ۱۵ بهمن) که  اوج سرما به  پایان  می رسد، می دانند.

/ 6 نظر / 63 بازدید
M

مراسمه با حالی دارید ممنون از وبلاگ قشنگت[گل]

ش

چقدر بهتون میاد...هه هه هه ای وای باحال بود...ممنون بلاگ خوبی دارید...کلا شما خیلی باحالید و بامزه...وای وای چقدر هم بامزه اید...به به //

پویا

سلام دوست عزیز من از دانشجویان دانشگاه هنر تهران رشته نمایش هستم. این مطلب را با جستجو پیدا کردم که به نظرم فوق العاده زیبا اومد. آیا هنوز هم این مراسم برگزار می شود؟ و آیا می توانید تصاویری از این آیین برروی وبلاگتان بگذارید. (در صورتی که این امر تحقق پیدا کرد ممنون می شم به رایانامه من یک یادآوری ارسال کنید.) موفق و پیروز باشید.

کمال محمدی

من در روستای رباطمراد به دنیا امدم و دوران ابتدایی را در مدرسه پایین و راهنمایی را در نزدیک خانه مان و دبیرستان را نزدیک زمین فوتبال گذراندم. شغل اصلی ما کشاورزی و دام داری بود. با توجه به کار زیاد کشاورزی من دروازه بان تیم قدس رباطمراد و منتخب این روستا بودم. هم اکنون من مدیر خدمات پس از فروش شرکت طلوع ارتباطات رهیاب هستم. دو فرزند دارم به نام های دانیال و علی. دانیال فرزند ارشد که در هنرستان ازادی فلسطین در رشته الکترونیک مشغول به تحصیل می باشد. و ممنون از مطلبی که گذاشتید. با تشکر. خدا نگهدار.[ماچ]

محمد حسين

.سلام داستان عموكردعلي خيلي جالب بود ممنونم

محمد حسين ازكاشان

سلام اگه ممكنه فيلم عمو كردعلي را درسايت رباط مراد قرار دهيد